Kılınç Orhan Erdemir: 2014’te mağaza sayımızı en az 80’e ulaştıracağız. [Röportaj]

Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir ile  sektöre ve pazarlama faaliyetlerine dair yapılan  röportajımızı keyifle okumanız dileğiyle.

                                    
1- Kısaca Gold Teknoloji Marketleri’ni ele alacak olursak müşterilere sunulan hizmetlerden bahsedebilir misiniz?

Gold Teknoloji Marketleri olarak 1990 yılından bu yana teknoloji perakendeciliği alanında faaliyet gösteriyoruz. Mağazacılığın yanı sıra online satış yaptığımız Gold.com.tr ile çoklu satış kanalına sahip bir operasyon yürütüyoruz. Bilgisayardan, tablete,

cep telefonundan televizyona, fotoğraf makinelerinden küçük ev aletlerine 25 binden fazla ürün gamına sahibiz. Bu ürün çeşitliliğini teknoloji kullanıcılarına en uygun fiyat ve ödeme koşullarında sunmak ve bunun yanı sıra en üst seviyede teknoloji danışmanlığı ve satış sonrası hizmeti sunmak temel prensiplerimizdendir.

2 - Sektörde kaç şirket faaliyet gösteriyor, sektörün büyüklüğü nedir?

2013 yılında 4 yerli 4 yabancı şirketin faaliyet gösterdiği teknoloji perakendeciliğinde 2014’e 1’i yabancı olmak üzere 5 şirket olarak girildi. 2012 yılında yüzde 42 büyüyen teknoloji perakendeciliği sektörü, 2013 yılında yüzde 37 büyüyerek 8 milyar TL büyüklüğe ulaştı. Bu da tüm Türkiye’deki teknoloji pazarının %27’sine tekamül ediyor.

3 - Hiç yabancı şirketlerin mağazalarını aldınız mı? Kimi, ne zaman, ne kadar ödediniz? Önümüzdeki dönemde satın alma yapmayı düşünüyor musunuz?Şimdiye kadar yabancı bir mağaza satın almadık. Yabancılar kârlılık konusunda büyük sıkıntıdalar. Kâr etmeyen bir mağaza alıp yüklerini taşımaktansa, kendi fizibilitelerimizle lokasyonu, büyüklüğü, personeli doğru seçilmiş yeni mağazalar açmayı tercih ediyoruz.

4 - Özellikle gıda, teknoloji ve yapı perakendesinde yerli şirketlerin çok başarılı olduğunu ve yabancı şirketlerin önüne geçtiğini görüyoruz. Teknoloji perakendesinde yerli şirketleri başarılı kılan nedir sizce?

Yerli teknoloji perakendecilerinin, öncelikle toplumun alışveriş alışkanlıklarını, teknolojiye olan ilgisini, Türkiye’de mağazacılık yapmanın dinamiklerini çok daha iyi tahlil edebilmesinden dolayı yabancılara karşı büyük başarı elde ettiğini düşünüyorum.
Ayrıca sabit giderler ve operasyonel giderlerimizi minimum da tutmayı, krizlerde dahi yaşayabilmeyi öğrenmiş bir ticari yapımız var. Bunlar en zor zamanda bile yerli perakendeciler için can simidi olan avantajlar. 

5 - Yabancı şirketler neyi yanlış yapıyor pazarda?

Avrupa’da beyaz eşya satışlarının %70’i teknoloji marketlerinde gerçekleşiyor. Yabancı şirketler her şeyden önce bu durumu Türkiye için bir fırsat noktası olarak gördüler. En büyük hataları bu oldu. Üstünlük sağladıkları ülkelerdeki stratejilerine ve marka bilinirliklerine güvenerek yerli şirketlerin savaşmadan pes edeceğini düşündüler. Ama Türkiye’deki kemikleşmiş beyaz eşya bayilik kanalını kıramadılar. Durum böyle olunca büyük mağazacılık onlar için bir kabus haline geldi.

Bunun yanı sıra mağaza yerlerinin ve büyüklüğünün seçiminde yüksek kira maliyetlerini ve personel giderlerini göz ardı ettiler. Bu da Türkiye’deki çetin fiyat rekabeti karşısında yabancıları çok zorladı. Yabancıların toplam zararı yüz milyon lirayı geçmiş durumda.

Biz özellikle hafta sonları alışveriş yapan bir milletiz. Bunu göz ardı etmek, 3.000 – 4.000 metrekarelik mağazaların hafta içi sinek avlamasını beraberinde getirdi. Bu da sırtlandıkları yüksek maliyetleri karşılayamamanın en önemli sebeplerinden biri sebebi oldu.

6 -  Pazarlama departmanı olarak nasıl bir strateji izliyorsunuz?

Geçen yıl pazarlama stratejimizi tamamen değiştirdik ve en ince detayına kadar kısa-orta ve uzun vadeli iletişim stratejilerimizi, pazarlama planlarımızı oluşturduk. 2012 Haziran ayı Gold için yepyeni bir dönemin başlangıcı oldu. Bunun yanı sıra 2012’de başladığımız mağazaların yenilenmesi ve yeni mağazalar açmak attığımız önemli adımlardan biri oldu. Ancak öncelikle mağazalarımızdaki müşteri sayısını artırmayı amaçlayan bir strateji uyguluyoruz. Bunu hem hizmet kalitemizi yükselterek hem de iletişim dilimizi bu yönde kullanarak sağladık. Bu sayede 2012’nin başındaki mevcut müşteri sayımızın 2,5 katına ulaştık. 2013’te bütünleşik pazarlama iletişimi bütçelerimizi ciddi derecede artırdık.Bunun yanısıra mağaza ekibimiz için uzaktan eğitim sistemimizi de devreye soktuk. Bu sayede personelimizin de yeterliliğini en üst düzeye taşımaya başladık. Gold çalışanlarının uzmanlığı, azmi ve aynı amaç üzerinde birleşebilmesi stratejilerimizi ve planlarımızı yürütmekte en önemli gücümüzü oluşturuyor. Böyle bir ekiple çalışınca haliyle amaçlarınıza ulaşmanız daha kısa zaman alıyor.

7 - Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Departmanının 2014’teki hedefleri neler?

2014’te mağaza sayımızı en az 80’e ulaştıracağız. Organik büyüme en öncelikli hedefimiz. Çünkü bu sektörde karlılığı ancak doğru lokasyonlar, düşük maliyetler ve etkili pazarlama iletişimi ile sağlayabilirsiniz. Yeni mağazalarımız bize en az 750 kişilik ek istihdam sağlayacak. Bu şekilde %12 olan pazar payımızın da %20’ye ulaşmasını hedefliyoruz.

8 - Yakın gelecekte, teknolojik gelişmelere paralel olarak sektörün gelişimi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Teknoloji perakendeciliği gerçekten sosyal trendleri yakından izleyebildiğiniz ve bir toplumun gelişimini, değişimini gözlemleyebildiğiniz bir sektör. Ayrıca teknolojik gelişmelerin gittikçe hızlanması ve neredeyse her hafta yeni bir ürünün piyasaya çıkması sektörü dinamik tutan en önemli unsurlardan biri oldu. Önümüzdeki 5 yılın bu gelişim ivmesinin gittikçe artacağı bir dönem olacağını düşünüyorum. Bu sebeple ürün yönetimi ve pazarlama iletişimi biz perakendecilerin çok daha odaklanması gereken alanlar olacak. Teknoloji marketleri pazarı Türkiye’de her yıl %50 büyüme kaydediyor. 2013’te yaşadığımız yabancıların pazardan çekilmesi ve kredi kartlarına taksit sınırlandırması gibi durumlar 2014’deki büyümeyi azaltacaktır. Ancak büyümenin kesinlikle devam edeceğini düşünüyorum. Özellikle bizim gibi genç nüfusa sahip bir toplum için devamlı yenilenen en son teknolojiye sahip olmak büyük önem taşıyor.

E-Bültene Kayıt Olun!