Murat Ergenç: Yıl sonu hedeflerimizden biri 300 yeni istihdam sağlamak. [Röportaj]


Gold Group İnsan Kaynakları Müdürü Murat Ergenç ile İnsan Kaynakları departmanımıza ait faaliyetlere ve işe alım süreçleriyle ilgili yaptığımız röportajımızda, 2014 yılında alınacak personel istihdam sayılarını ve yeni mezun olan gençlere yönelik yapılan önerileri bulabilirsiniz.
 

1-Firmanızı ve İK departmanınızı tanıyabilir miyiz?

Gold Group 1991 yılında Ömer ve Önder Dinç kardeşler tarafından kurulmuş ve hızla büyüyerek teknoloji perakendeciliğinde öncü olmuş bir firmadır. İnsan Kaynakları departmanımız 5 yıldır aktif olmakla birlikte tam anlamıyla İK süreçlerimiz bu yılbaşından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. İnsan Kaynakları Müdürlüğümüz 8 kişilik genç bir kadro ile tüm grup firmalarımıza hizmet vermektedir. Kadromuzdaki her bir arkadaşımız İnsan Kaynaklarını meslek olarak benimsemiş işini severek yapan gayretli arkadaşlarımızdır.

2-Çalışanlarınızın firmanıza olan aidiyetini artırmaya yönelik ne gibi takdir ve ödüllendirme sistemleri kullanıyorsunuz?

Aidiyet duygusu, şirketin personele sağladığı yan haklar, sosyal imkanlar ve kariyer imkanlarıyla pekişir. Mümkün olduğunca sosyal olanakları ve genç çalışanlarımızı ortak projelerle bir araya getirmeye gayret ediyoruz. Mağazalar arası ödül sistemlerimiz, kazan-kazan prim modelimiz ve aylık düzenlenen kariyer karneleri ise ödüllendirme sistemlerimiz de bir kaçı. Kariyer planlamanın personelin kendini o şirketin geleceğinde yönetici olarak görebilmesi için önemli bir çalışma olduğuna inanıyor ve bu çalışmalarla personellerimizin uzun yıllar bizimle birlikte huzur içinde çalışabileceklerini, çalıştıkça gelişeceklerini, geliştikçe yükselebileceklerini hissettiriyoruz.3-Şu an bünyenizde kaç kişi çalışıyor?

21 grup şirketinden oluşan Gold Group’un 1600 personeli bulunmaktadır.

4-2014 yılında kaç kişiyi işe alacaksınız? Hangi periyodlarda alım yapacaksınız?

2014 yılı Gold Teknoloji Marketleri adına bir büyüme yılı olacak. Mağaza açılışlarımız hızla devam etmekte, Özellikle mağazacılık alanında yılsonu hedeflerimiz minimum 75 mağaza olarak belirlenmiştir. Buda yaklaşık 300 yeni istihdam demektir. Tabi buna paralel olarak merkez kadrolarımız ve e-ticaret tarafında da sektörün lideri olmak için gerekli insan kıymetini planlıyoruz.


5. Neden İnsan Kaynağı değil de İnsan Kıymeti?

Henüz İnsan Kaynakları sözünün bile ülkemizde yeni yeni geliştiğini düşünecek olursak insan kıymetleri sözü çok farklı gelebilir. Ancak biz insanı diğer kaynaklar gibi kullanılarak atılan bir meta olarak değil çalıştıkça parlayan kıymetli bir maden olarak değerlendiriyoruz. En hızlı şekilde gelişen ve geliştikçe şirketine değer katan en önemli gücümüzün İnsan gücümüz olduğuna inanıyoruz bu sebeple İnsan Kaynağı değil İnsan Kıymeti sözünü yerleştirmek için çalışmalarımızı başlattık.

6-İşe alınacak kişilerde aranan özellikler neler?

İşe alınacak personelin bilişim sektöründe deneyim sahibi olması, en az lise mezunu olması ve 21 yaşını doldurmuş olması kesin kriterlerimizdir. Dinamik yapımız dolayısıyla istekli ve etkili iletişim kurabilen adayları öncelikli olarak tercih etmekteyiz.

7-İşe alım yapma nedenleriniz nedir?

Gold 1991 yılından bu yana büyümeye devam eden ve son 5 yılda ivmesini hızlandıran bir teknoloji şirketi. Öncelikli olarak hedefimiz, büyüyen sektörümüzde insana değer veren, genç ve yetenekli adaylara istihdam sağlayan bir şirket olmaktır.

8-Hangi pozisyonları doldurmakta zorlanıyorsunuz?

E-ticaretin ülkemizde henüz yeni yeni büyümesi nedeniyle dijital pazarlama uzmanı pozisyonlarında zorlandığımızı söyleyebiliriz.

9- Adaylarda hiç görmek istemediğiniz davranışlar, duymak istemediğiniz cümleler neler?

İş görüşmelerine mazeret bildirmeden katılım sağlamamak bir adayda görmek istediğimiz en son davranış. Duymak istemediğimiz cümle ise, işten önce ücretin konuşulması.

10-Kadınların yönetim kadrolarında bulunmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Kadın yöneticileri bünyenizde barındırmak için özel çalışmalar gerçekleştiriyor musunuz?

Grup şirketleri olarak böyle bir ayrıma gitmenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Üst ve orta düzey kadrolarımızda bayan yöneticilerimizle uzun dönemdir çalışmaya devam ediyoruz. Bu konuyla ilgili ekstra bir çalışma yapmamaktayız.

11- Son olarak yetişmekte olan yeni mezun gençlerimize önerileriniz nelerdir?

Hedef belirlemek gençlerimizin kariyerinin başlangıç noktası için en önemli kriter. Hedeflerini belirlemek için kişinin kendisini de analiz ediyor olması gerekli. Nelerden mutlu olup, hangi alana daha fazla ilgili duyduğunuzu saptamanız ilerideki yöneticilik koltuğunuz için yön bulmanızı sağlayacaktır.

 

E-Bültene Kayıt Olun!